Ocena użytkowników:

Płyta główna K43L Mainboard REV 3.1 ASUS X44H – bazowe informacje

Płyta główna K43L Mainboard REV 3.1 ASUS X44H

Płyta główna K43L Mainboard REV 3.1 ASUS X44H

 • Stosowana w notebookach: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna K43L Mainboard REV 3.1 ASUS X44H – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi rozkład na pojedyncze role spełniane przez poszczególny element. Za jego pośrednictwem będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę dysków twardych a także wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna K43L Mainboard REV 3.1 ASUS X44H

Płyta główna K43L Mainboard REV 3.1 ASUS X44H – schemat blokowy przedstawiający budowę płyty.

Płyta główna K43L Mainboard REV 3.1 ASUS X44H – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, często powtarzającej się (zwykle przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już sporo efektywnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy takiego rodzaju usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego gdzie wcieknie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna K43L Mainboard REV 3.1 ASUS X44H – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej widoczne nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna K43L Mainboard REV 3.1 ASUS X44H jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna K43L Mainboard REV 3.1 ASUS X44H – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelkie próby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Jednakże nie można wyprzeć się, iż zdarzają się przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają awarie, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas zakup nowej jest rzecz jasna sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo jest nie do wskrzeszenia lub całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w sporej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednakże nie w każdym przypadku). Niemniej jednak powinno się uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – tego samego rodzaju wada może może się powtórzyć ponownie wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał albo płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, niemniej jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna K43L Mainboard REV 3.1 ASUS X44H. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna K43L Mainboard REV 3.1 ASUS X44H. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna K43L Mainboard REV 3.1 ASUS X44H

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj