Ocena użytkowników:

Płyta główna K40AB REV 1.3G ASUS K40AB – niezbędne informacje

Płyta główna K40AB REV 1.3G ASUS K40AB

Płyta główna K40AB REV 1.3G ASUS K40AB

 • Stosowana w laptopach: ASUS
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna K40AB REV 1.3G ASUS K40AB – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi rozkład na pojedyncze role realizowane przez dany moduł. Przy jego użyciu dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – naprawdę fizyczne umieszczenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna K40AB REV 1.3G ASUS K40AB

Płyta główna K40AB REV 1.3G ASUS K40AB – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna K40AB REV 1.3G ASUS K40AB – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w razie samorzutnej, często powtarzającej się (zwykle usterka fabryczna) usterki – stworzono już dużo wydajnych i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od typu płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna K40AB REV 1.3G ASUS K40AB – przykłady napraw

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna K40AB REV 1.3G ASUS K40AB jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna K40AB REV 1.3G ASUS K40AB – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelkie próby usunięcia problemu zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Chociaż nie można zanegować, iż są przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się awarie, gdzie kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku zakup nowej jest rzecz jasna sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna lub kwota jej naprawy przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Lecz w licznej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż zaletą takiego typu rozwiązania jest szczególnie cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Jednakże powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że posiada ona usterkę, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał czy też płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna K40AB REV 1.3G ASUS K40AB. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna K40AB REV 1.3G ASUS K40AB. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna K40AB REV 1.3G ASUS K40AB

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj