Ocena użytkowników:

Płyta główna F5SL MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F5SL – podstawowe informacje

Płyta główna F5SL MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F5SL

Płyta główna F5SL MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F5SL

 • Stosowana w notebookach: ASUS
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna F5SL MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F5SL – schemat blokowy

Diagram blokowy pozwoli nam w prosty sposób odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role realizowane przez dany moduł. Przy jego użyciu dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę portów USB, realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna F5SL MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F5SL

Płyta główna F5SL MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F5SL – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna F5SL MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F5SL – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, często występującej (w większości wypadków przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już sporo efektywnych i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tego typu usterek jest niezależny od typu płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu dopłynie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od postępu tego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna F5SL MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F5SL – przykłady napraw

Wszelkie u dołu widoczne materiały są realizowane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna F5SL MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F5SL jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna F5SL MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F5SL – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelkie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to częstokroć kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty często jest o wiele tańsze. Jednakże nie można wyprzeć się, iż występują naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne jako że zdarzają się usterki, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas zakup nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakup nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się na tyle, że albo jest nie do wskrzeszenia lub całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w sporej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednakże nie zawsze). Niemniej jednak trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna F5SL MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F5SL. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna F5SL MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F5SL. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna F5SL MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F5SL

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj