Ocena użytkowników:

Płyta główna F5N MAIN BOARD REV 2.1 08G2005FN21J ASUS X50N – podstawowe informacje

Płyta główna F5N MAIN BOARD REV 2.1 08G2005FN21J ASUS X50N

Płyta główna F5N MAIN BOARD REV 2.1 08G2005FN21J ASUS X50N

 • Używana w laptopach: ASUS
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opisaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna F5N MAIN BOARD REV 2.1 08G2005FN21J ASUS X50N – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w regule działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role realizowane przez poszczególny element. Przy jego użyciu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę złączy USB, kontrolowanie dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – faktycznie fizyczne umieszczenie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna F5N MAIN BOARD REV 2.1 08G2005FN21J ASUS X50N

Płyta główna F5N MAIN BOARD REV 2.1 08G2005FN21J ASUS X50N – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna F5N MAIN BOARD REV 2.1 08G2005FN21J ASUS X50N – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w razie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (zwykle przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już mnóstwo efektywnych i trwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tych usterek nie zależy w żadnym stopniu rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie albo z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna F5N MAIN BOARD REV 2.1 08G2005FN21J ASUS X50N – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej pokazywane filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna F5N MAIN BOARD REV 2.1 08G2005FN21J ASUS X50N jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna F5N MAIN BOARD REV 2.1 08G2005FN21J ASUS X50N – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelkie sposoby naprawy zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele tańsze. Aczkolwiek nie sposób wyprzeć się, iż występują naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się awarie, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest rzecz jasna przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia lub całkowity koszt jej naprawy sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w sporej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż atutem tego rodzaju rozwiązania problemu jest w szczególności cena (jednakże nie zawsze). Jednakże trzeba uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – ta sama wada może dać o sobie znać w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał czy też płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna F5N MAIN BOARD REV 2.1 08G2005FN21J ASUS X50N. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna F5N MAIN BOARD REV 2.1 08G2005FN21J ASUS X50N. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna F5N MAIN BOARD REV 2.1 08G2005FN21J ASUS X50N

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj