Ocena użytkowników:

Płyta główna F3TC REV 2.0 ASUS F3TC – niezbędne informacje

Płyta główna F3TC REV 2.0 ASUS F3TC

Płyta główna F3TC REV 2.0 ASUS F3TC

 • Stosowana w komputerach przenośnych: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna F3TC REV 2.0 ASUS F3TC – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz przedstawi rozkład na indywidualne role spełniane przez dany moduł. Patrząc na niego dowiemy się które części odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB, realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszelkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna F3TC REV 2.0 ASUS F3TC

Płyta główna F3TC REV 2.0 ASUS F3TC – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna F3TC REV 2.0 ASUS F3TC – naprawa

Naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, czyli, iż w momencie samorzutnej, powtarzalnej (w większości wypadków usterka fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo działających i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tego typu usterek jest niezależny od typu płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego gdzie wcieknie ciecz, ile jej będzie czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna F3TC REV 2.0 ASUS F3TC – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej przedstawiane nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna F3TC REV 2.0 ASUS F3TC jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna F3TC REV 2.0 ASUS F3TC – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelkie sposoby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nierzadko zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Chociaż nie można zanegować, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się przypadki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest naturalnie racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania tudzież całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Lecz w licznej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania problemu jest w szczególności cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Jednakże powinno się uwzględniać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać w takim przypadku możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Jednakże gdy płytę zalałeś, komputer spadał albo płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna F3TC REV 2.0 ASUS F3TC. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna F3TC REV 2.0 ASUS F3TC. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna F3TC REV 2.0 ASUS F3TC

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj