Ocena użytkowników:

Płyta główna F3K MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F3K F3KE – bazowe informacje

Płyta główna F3K MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F3K F3KE

Płyta główna F3K MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F3K F3KE

 • Stosowana w komputerach przenośnych: ASUS
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna F3K MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F3K F3KE – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na pojedyncze role realizowane przez dany moduł. Dzięki niemu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB, realizowanie kontroli dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – naprawdę fizyczne rozlokowanie danych modułów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna F3K MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F3K F3KE

Płyta główna F3K MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F3K F3KE – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna F3K MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F3K F3KE – naprawa

Naprawa większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, czyli, iż w razie samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (z reguły przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już dużo wydajnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od marki płyty głównej, głównie dlatego, że każde osobne zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna F3K MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F3K F3KE – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu przedstawiane materiały są nagrywane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna F3K MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F3K F3KE jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna F3K MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F3K F3KE – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym za moment) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelkie próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie można zanegować, iż zdarzają się przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne gdyż bywają przypadki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest oczywiście przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo jest nie do wskrzeszenia lub wysokość kosztów jej przywrócenia do sprawności o wiele przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w licznej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż zaletą tego rodzaju rozwiązania jest w szczególności cena (jednakże nie zawsze). Mimo to powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar nabyć – ta sama wada może może się powtórzyć ponownie wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, lecz przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna F3K MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F3K F3KE. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna F3K MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F3K F3KE. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna F3K MAIN BOARD REV 2.1 ASUS F3K F3KE

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj