Ocena użytkowników:

Płyta główna C90S REV 3.0G 08G29CA0030J ASUS C90S – niezbędne informacje

Płyta główna C90S REV 3.0G 08G29CA0030J ASUS C90S

Płyta główna C90S REV 3.0G 08G29CA0030J ASUS C90S

 • Dla notebooków: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, stworzyliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna C90S REV 3.0G 08G29CA0030J ASUS C90S – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na pojedyncze role spełniane przez poszczególny moduł. Za jego pośrednictwem będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych jak i również wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – naprawdę fizyczne umieszczenie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna C90S REV 3.0G 08G29CA0030J ASUS C90S

Płyta główna C90S REV 3.0G 08G29CA0030J ASUS C90S – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna C90S REV 3.0G 08G29CA0030J ASUS C90S – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dużą naprawialnością, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, często powtarzającej się (zwykle przypadłość fabryczna) usterki – wypracowano już dużo działających i długotrwałych sposobów naprawy.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od typu płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego gdzie wcieknie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna C90S REV 3.0G 08G29CA0030J ASUS C90S – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej widoczne nagrania są realizowane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna C90S REV 3.0G 08G29CA0030J ASUS C90S jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna C90S REV 3.0G 08G29CA0030J ASUS C90S – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele tańsze. Niemniej nie można zanegować, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ zdarzają się usterki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia tudzież całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Lecz w sporej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania jest w szczególności cena (aczkolwiek nie zawsze). Niemniej jednak trzeba rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to najprawdopodobniej jest ona obciążona usterką, która jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – ta sama wada może ukazać się ponownie wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna C90S REV 3.0G 08G29CA0030J ASUS C90S. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna C90S REV 3.0G 08G29CA0030J ASUS C90S. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna C90S REV 3.0G 08G29CA0030J ASUS C90S

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj