Ocena użytkowników:

Płyta główna B53 MAIN BOARD Rev 2.0 ASUS B53-B53J – podstawowe informacje

Płyta główna B53 MAIN BOARD Rev 2.0 ASUS B53-B53J

Płyta główna B53 MAIN BOARD Rev 2.0 ASUS B53-B53J

 • Stosowana w notebookach: ASUS
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna B53 MAIN BOARD Rev 2.0 ASUS B53-B53J – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na indywidualne role realizowane przez dany element. Przy jego pomocy łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB, kontrolę dysków twardych jak i również wszelkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – naprawdę fizyczne umieszczenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkiem inne.

Płyta główna B53 MAIN BOARD Rev 2.0 ASUS B53-B53J

Płyta główna B53 MAIN BOARD Rev 2.0 ASUS B53-B53J – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna B53 MAIN BOARD Rev 2.0 ASUS B53-B53J – naprawa

Naprawa dużej części awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (przeważnie niedoskonałość fabryczna) usterki – zredagowano już mnóstwo wydajnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek wywołanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek jest niezależny od marki płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde pojedyncze zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego gdzie wcieknie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od toku tego incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna B53 MAIN BOARD Rev 2.0 ASUS B53-B53J – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej przedstawiane filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna B53 MAIN BOARD Rev 2.0 ASUS B53-B53J jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna B53 MAIN BOARD Rev 2.0 ASUS B53-B53J – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym kiedy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Chociaż nie sposób zanegować, iż są przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne dlatego że bywają usterki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego nabycie nowej jest rzecz jasna rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna lub wartość jej przywrócenia do działania sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w sporej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż zaletą tego rodzaju rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednakże nie zawsze). Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – tego samego rodzaju wada może dać o sobie znać wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, komputer spadał czy też płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, niemniej jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna B53 MAIN BOARD Rev 2.0 ASUS B53-B53J. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna B53 MAIN BOARD Rev 2.0 ASUS B53-B53J. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna B53 MAIN BOARD Rev 2.0 ASUS B53-B53J

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj