Ocena użytkowników:

Płyta główna A8JP MAIN BOARD 08G28AP0020Q REV 2.0 ASUS A8JS-A8JP – niezbędne informacje

Płyta główna A8JP MAIN BOARD 08G28AP0020Q REV 2.0 ASUS A8JS-A8JP

Płyta główna A8JP MAIN BOARD 08G28AP0020Q REV 2.0 ASUS A8JS-A8JP

 • Stosowana w komputerach przenośnych: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna A8JP MAIN BOARD 08G28AP0020Q REV 2.0 ASUS A8JS-A8JP – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na indywidualne role spełniane przez dany moduł. Przy jego pomocy będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które części odpowiadają np. za osbługę wtyczek USB, realizowanie kontroli HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż diagram blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi podzespołami – faktycznie fizyczne rozlokowanie danych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna A8JP MAIN BOARD 08G28AP0020Q REV 2.0 ASUS A8JS-A8JP

Płyta główna A8JP MAIN BOARD 08G28AP0020Q REV 2.0 ASUS A8JS-A8JP – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna A8JP MAIN BOARD 08G28AP0020Q REV 2.0 ASUS A8JS-A8JP – naprawa

Naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, często występującej (w większości wypadków niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już dużo działających i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek nie zależy w żadnym stopniu marki płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego gdzie wcieknie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego rodzaju incydentu zakres usterek może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna A8JP MAIN BOARD 08G28AP0020Q REV 2.0 ASUS A8JS-A8JP – przykłady napraw

Wszelkie u dołu przedstawiane filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna A8JP MAIN BOARD 08G28AP0020Q REV 2.0 ASUS A8JS-A8JP jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna A8JP MAIN BOARD 08G28AP0020Q REV 2.0 ASUS A8JS-A8JP – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelakie sposoby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie sposób wyprzeć się, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne dlatego że bywają awarie, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest naturalnie sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do wskrzeszenia tudzież koszt jej przywrócenia do sprawności sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w ogromnej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż dobrą cechą tego rodzaju rozwiązania jest w szczególności cena (chociaż nie w każdym przypadku). Niemniej jednak powinno się mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – ta sama awaria może ukazać się ponownie w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, komputer spadał czy też płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna A8JP MAIN BOARD 08G28AP0020Q REV 2.0 ASUS A8JS-A8JP. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna A8JP MAIN BOARD 08G28AP0020Q REV 2.0 ASUS A8JS-A8JP. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna A8JP MAIN BOARD 08G28AP0020Q REV 2.0 ASUS A8JS-A8JP

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj