Ocena użytkowników:

Płyta główna A6KM REV 2.0 ASUS A6KM – bazowe informacje

Płyta główna A6KM REV 2.0 ASUS A6KM

Płyta główna A6KM REV 2.0 ASUS A6KM

 • Stosowana w komputerach przenośnych: ASUS
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna A6KM REV 2.0 ASUS A6KM – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role spełniane przez poszczególny moduł. Przy jego użyciu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a także wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – tak naprawdę fizyczne umieszczenie danych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna A6KM REV 2.0 ASUS A6KM

Płyta główna A6KM REV 2.0 ASUS A6KM – schemat blokowy pokazujący budowę płyty.

Płyta główna A6KM REV 2.0 ASUS A6KM – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części wad występujących samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, często występującej (przeważnie niedoskonałość fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo efektywnych i długotrwałych sposobów naprawy.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tych usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde osobne zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. Wszystko będzie zależne od tego gdzie wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość albo z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem notebook upadnie na grunt. Zależnie od toku tego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna A6KM REV 2.0 ASUS A6KM – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej widoczne materiały są nagrywane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna A6KM REV 2.0 ASUS A6KM jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna A6KM REV 2.0 ASUS A6KM – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże w tym temacie napiszemy kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to częstokroć zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele tańsze. Chociaż nie można zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się usterki, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest naturalnie przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania lub kwota jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w ogromnej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (jednak nie zawsze). Aczkolwiek trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – ta sama awaria może dać o sobie znać toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, pomimo tego przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna A6KM REV 2.0 ASUS A6KM. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna A6KM REV 2.0 ASUS A6KM. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Problemów z Płyta główna A6KM REV 2.0 ASUS A6KM

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj