Ocena użytkowników:

Płyta główna 08G23FA0021W ASUS F3M – bazowe informacje

Płyta główna 08G23FA0021W ASUS F3M

Płyta główna 08G23FA0021W ASUS F3M

 • Dla notebooków: ASUS
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 08G23FA0021W ASUS F3M – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role spełniane przez dany element. Dzięki niemu dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę złączy USB, kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 08G23FA0021W ASUS F3M

Płyta główna 08G23FA0021W ASUS F3M – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna 08G23FA0021W ASUS F3M – naprawa

Naprawa dużej części awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (na ogół usterka fabryczna) usterki – wypracowano już sporo działających i trwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tych usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie płynem bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszczerbków. To wszystko zależy od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 08G23FA0021W ASUS F3M – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna 08G23FA0021W ASUS F3M jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 08G23FA0021W ASUS F3M – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelakie próby usunięcia problemu zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele tańsze. Choć nie można zanegować, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne albowiem zdarzają się awarie, w jakich cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego zakup nowej jest oczywiście sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy obecna płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania bądź całkowity koszt jej przywrócenia do działania przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części płyt usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego typu rozwiązania jest w szczególności cena (aczkolwiek nie w każdym przypadku). Aczkolwiek powinno się mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – ta sama awaria może może się powtórzyć ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą zakupu płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 08G23FA0021W ASUS F3M. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 08G23FA0021W ASUS F3M. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna 08G23FA0021W ASUS F3M

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj