Ocena użytkowników:

Płyta główna Quanta ZQ9 DA0ZQ9MB6C0 Rev C Acer Aspire 4738-4738G – niezbędne informacje

Płyta główna Quanta ZQ9 DA0ZQ9MB6C0 Rev C Acer Aspire 4738-4738G

Płyta główna Quanta ZQ9 DA0ZQ9MB6C0 Rev C Acer Aspire 4738-4738G

 • Przeznaczona do laptopów: Acer
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna Quanta ZQ9 DA0ZQ9MB6C0 Rev C Acer Aspire 4738-4738G – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie rozkład na indywidualne role realizowane przez poszczególny moduł. Patrząc na niego dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszelkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna Quanta ZQ9 DA0ZQ9MB6C0 Rev C Acer Aspire 4738-4738G

Płyta główna Quanta ZQ9 DA0ZQ9MB6C0 Rev C Acer Aspire 4738-4738G – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna Quanta ZQ9 DA0ZQ9MB6C0 Rev C Acer Aspire 4738-4738G – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (z reguły niedoskonałość fabryczna) usterki – zredagowano już dużo efektywnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek nie zależy w żadnym stopniu marki płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego rodzaju spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego gdzie dopłynie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna Quanta ZQ9 DA0ZQ9MB6C0 Rev C Acer Aspire 4738-4738G – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne filmy są realizowane w naszym serwisie laptopów i przedstawiamy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna Quanta ZQ9 DA0ZQ9MB6C0 Rev C Acer Aspire 4738-4738G jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna Quanta ZQ9 DA0ZQ9MB6C0 Rev C Acer Aspire 4738-4738G – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym za chwilę) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelakie próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele tańsze. Aczkolwiek nie można wyprzeć się, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne jako że bywają przypadki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wobec tego nabycie nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nie do uratowania lub całkowity koszt jej przywrócenia do działania o wiele przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Lecz w ogromnej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż pozytywną stroną takiego typu rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednak nie w każdym przypadku). Niemniej jednak powinno się mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał albo płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna Quanta ZQ9 DA0ZQ9MB6C0 Rev C Acer Aspire 4738-4738G. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna Quanta ZQ9 DA0ZQ9MB6C0 Rev C Acer Aspire 4738-4738G. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna Quanta ZQ9 DA0ZQ9MB6C0 Rev C Acer Aspire 4738-4738G

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj