Ocena użytkowników:

Płyta główna NCWG1 LA-5481P L21 REV 1.0 Acer Aspire 5517 – niezbędne informacje

Płyta główna NCWG1 LA-5481P L21 REV 1.0 Acer Aspire 5517

Płyta główna NCWG1 LA-5481P L21 REV 1.0 Acer Aspire 5517

 • Stosowana w komputerach przenośnych: Acer
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna NCWG1 LA-5481P L21 REV 1.0 Acer Aspire 5517 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Patrząc na niego będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę portów USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż szkic blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi podzespołami – faktycznie fizyczne rozlokowanie konkretnych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna NCWG1 LA-5481P L21 REV 1.0 Acer Aspire 5517

Płyta główna NCWG1 LA-5481P L21 REV 1.0 Acer Aspire 5517 – schemat blokowy pokazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna NCWG1 LA-5481P L21 REV 1.0 Acer Aspire 5517 – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, często powtarzającej się (w większości wypadków przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już sporo działających i trwałych procedur usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy takiego rodzaju usterek ani trochę nie jest zależny typu płyty głównej, głównie dlatego, że każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna NCWG1 LA-5481P L21 REV 1.0 Acer Aspire 5517 – przykładowe naprawy

Wszelkie niżej pokazywane materiały są realizowane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna NCWG1 LA-5481P L21 REV 1.0 Acer Aspire 5517 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna NCWG1 LA-5481P L21 REV 1.0 Acer Aspire 5517 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym za moment) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelakie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasami dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Niemniej jednak nie sposób wyprzeć się, iż zdarzają się przypadki, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem bywają awarie, w jakich kosztorys naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas nabycie nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nienaprawialna bądź wysokość kosztów jej przywrócenia do działania sporo przewyższa cenę nowej płyty – to logiczne. Lecz w sporej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania problemu jest głównie cena (chociaż nie zawsze). Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje znaczne zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – ta sama wada może dać o sobie znać toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednakże przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna NCWG1 LA-5481P L21 REV 1.0 Acer Aspire 5517. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna NCWG1 LA-5481P L21 REV 1.0 Acer Aspire 5517. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna NCWG1 LA-5481P L21 REV 1.0 Acer Aspire 5517

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj