Ocena użytkowników:

Płyta główna NCQD0 LA-5511P Acer Aspire 5940-5940G 5942-5942G – niezbędne informacje

Płyta główna NCQD0 LA-5511P Acer Aspire 5940-5940G 5942-5942G

Płyta główna NCQD0 LA-5511P Acer Aspire 5940-5940G 5942-5942G

 • Używana w laptopach: Acer
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opisaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna NCQD0 LA-5511P Acer Aspire 5940-5940G 5942-5942G – schemat blokowy

Wzorzec blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie segmentację na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Dzięki niemu łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB, realizowanie kontroli dysków twardych a dodatkowo wszelkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy obrazuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – faktycznie fizyczne położenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna NCQD0 LA-5511P Acer Aspire 5940-5940G 5942-5942G

Płyta główna NCQD0 LA-5511P Acer Aspire 5940-5940G 5942-5942G – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna NCQD0 LA-5511P Acer Aspire 5940-5940G 5942-5942G – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, często powtarzającej się (zwykle przypadłość fabryczna) usterki – zredagowano już mnóstwo wydajnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy tych usterek nie zależy w żadnym stopniu rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego gdzie dojdzie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od toku tego incydentu zakres usterek może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna NCQD0 LA-5511P Acer Aspire 5940-5940G 5942-5942G – przykłady napraw

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są realizowane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym wpisie. Płyta główna NCQD0 LA-5511P Acer Aspire 5940-5940G 5942-5942G jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna NCQD0 LA-5511P Acer Aspire 5940-5940G 5942-5942G – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelkie sposoby usunięcia problemu zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to częstokroć kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Chociaż nie można wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne bowiem zdarzają się przypadki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest naturalnie rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo jest nie do uratowania tudzież całkowity koszt jej naprawy o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (jednak nie zawsze). Jednakże powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać w takim przypadku możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał albo płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – wówczas zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednak przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna NCQD0 LA-5511P Acer Aspire 5940-5940G 5942-5942G. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna NCQD0 LA-5511P Acer Aspire 5940-5940G 5942-5942G. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna NCQD0 LA-5511P Acer Aspire 5940-5940G 5942-5942G

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj