Ocena użytkowników:

Płyta główna MBTCU01003 48.4G902.021 Acer Aspire 9410 9420 – niezbędne informacje

Płyta główna MBTCU01003 48.4G902.021 Acer Aspire 9410 9420

Płyta główna MBTCU01003 48.4G902.021 Acer Aspire 9410 9420

 • Używana w laptopach: Acer
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęściej występujące awarie:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opisaliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna MBTCU01003 48.4G902.021 Acer Aspire 9410 9420 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na indywidualne role realizowane przez dany element. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę złączy USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych i wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż szkic blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – faktycznie fizyczne położenie danych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna MBTCU01003 48.4G902.021 Acer Aspire 9410 9420

Płyta główna MBTCU01003 48.4G902.021 Acer Aspire 9410 9420 – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna MBTCU01003 48.4G902.021 Acer Aspire 9410 9420 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, często występującej (przeważnie przypadłość fabryczna) usterki – stworzono już dużo wydajnych i trwałych sposobów usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tych usterek nie zależy w żadnym stopniu typu płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego gdzie wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem sprzęt upadnie na grunt. Zależnie od obrotu takiego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBTCU01003 48.4G902.021 Acer Aspire 9410 9420 – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej pokazywane materiały są realizowane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna MBTCU01003 48.4G902.021 Acer Aspire 9410 9420 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna MBTCU01003 48.4G902.021 Acer Aspire 9410 9420 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelkie sposoby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Dlatego, że jest to nieraz zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Jednakże nie sposób zanegować, iż występują naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bo zdarzają się usterki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas zakup nowej jest rzecz jasna rozważnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakup nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się na tyle, że albo jest nie do uratowania tudzież całkowity koszt jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w sporej części przypadków usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem tego rodzaju rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednakże nie zawsze). Aczkolwiek powinno się mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, będącą często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje spore niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może może się powtórzyć ponownie wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał bądź płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBTCU01003 48.4G902.021 Acer Aspire 9410 9420. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBTCU01003 48.4G902.021 Acer Aspire 9410 9420. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna MBTCU01003 48.4G902.021 Acer Aspire 9410 9420

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj