Ocena użytkowników:

Płyta główna MBPMG01001 48.4GD01.01M Acer Aspire 5740 – niezbędne informacje

Płyta główna MBPMG01001 48.4GD01.01M Acer Aspire 5740

Płyta główna MBPMG01001 48.4GD01.01M Acer Aspire 5740

 • Używana w laptopach: Acer
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opracowaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna MBPMG01001 48.4GD01.01M Acer Aspire 5740 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na pojedyncze role spełniane przez poszczególny moduł. Przy jego pomocy będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które części odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszelkich pozostałych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy wizualizuje tylko ideowe połączenia pomiędzy osobnymi podzespołami – naprawdę fizyczne rozlokowanie danych modułów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna MBPMG01001 48.4GD01.01M Acer Aspire 5740

Płyta główna MBPMG01001 48.4GD01.01M Acer Aspire 5740 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna MBPMG01001 48.4GD01.01M Acer Aspire 5740 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dużymi szansami naprawy, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, często występującej (zwykle niedoskonałość fabryczna) usterki – stworzono już mnóstwo działających i długotrwałych sposobów naprawy.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek ani trochę nie jest zależny rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego w którym miejscu wleje się ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBPMG01001 48.4GD01.01M Acer Aspire 5740 – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej pokazywane materiały są nagrywane w naszym serwisie laptopów i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna MBPMG01001 48.4GD01.01M Acer Aspire 5740 jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna MBPMG01001 48.4GD01.01M Acer Aspire 5740 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże o tym kilka zdań dalej) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelkie sposoby usunięcia problemu zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Ano dlatego, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Chociaż nie można zanegować, iż są przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się usterki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku nabycie nowej jest rzecz jasna rozważnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nowej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się na tyle, że albo dojdziemy do wniosku, że jest nienaprawialna lub całkowity koszt jej przywrócenia do działania o wiele przekracza cenę nowej płyty – to logiczne. Lecz w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż zaletą takiego rozwiązania jest w szczególności cena (jednak nie w każdym przypadku). Aczkolwiek powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju awaria może dać o sobie znać wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał czy też płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z kwotą zakupu płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBPMG01001 48.4GD01.01M Acer Aspire 5740. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBPMG01001 48.4GD01.01M Acer Aspire 5740. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna MBPMG01001 48.4GD01.01M Acer Aspire 5740

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj