Ocena użytkowników:

Płyta główna MBAHF06001 Acer Aspire 4520 – niezbędne informacje

Płyta główna MBAHF06001 Acer Aspire 4520

Płyta główna MBAHF06001 Acer Aspire 4520

 • Przeznaczona do laptopów: Acer
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – odkryliśmy sporą liczbę usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna MBAHF06001 Acer Aspire 4520 – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role realizowane przez poszczególny element. Dzięki niemu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB, realizowanie kontroli dysków twardych i wszelkich pozostałych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy prezentuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi komponentami – naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych modułów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna MBAHF06001 Acer Aspire 4520

Płyta główna MBAHF06001 Acer Aspire 4520 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna MBAHF06001 Acer Aspire 4520 – naprawa

Naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, oznacza to, iż w momencie samorzutnej, powtarzalnej (na ogół przypadłość fabryczna) usterki – opisano już dużo wydajnych i trwałych procedur naprawy.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego typu spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego w którym miejscu wcieknie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od toku tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBAHF06001 Acer Aspire 4520 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu pokazywane nagrania są nagrywane w naszym serwisie laptopów i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna MBAHF06001 Acer Aspire 4520 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBAHF06001 Acer Aspire 4520 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednak o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym w momencie gdy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to częstokroć kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią nieraz sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej jednak nie można zanegować, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają przypadki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i w takim przypadku nabycie nowej jest rzecz jasna racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nowej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo jest nienaprawialna lub koszt jej naprawy sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w ogromnej części przypadków usunięcie usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż atutem tego rodzaju rozwiązania problemu jest głównie cena (chociaż nie w każdym przypadku). Aczkolwiek powinno się rozważać istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – ta sama awaria może ukazać się ponownie wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, notebook spadał ewentualnie płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBAHF06001 Acer Aspire 4520. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBAHF06001 Acer Aspire 4520. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna MBAHF06001 Acer Aspire 4520

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj