Ocena użytkowników:

Płyta główna MBAEF01002 554Q901041 Acer Travelmate 7510 MS2195 – niezbędne informacje

Płyta główna MBAEF01002 554Q901041 Acer Travelmate 7510 MS2195

Płyta główna MBAEF01002 554Q901041 Acer Travelmate 7510 MS2195

 • Używana w laptopach: Acer
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Możliwości naprawy: duże – odkryliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna MBAEF01002 554Q901041 Acer Travelmate 7510 MS2195 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) i ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany element. Patrząc na niego z łatwością dowiemy się które podzespoły odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych jak i również wszelkich zewnętrznych modułów peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi podzespołami – tak naprawdę fizyczne położenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna MBAEF01002 554Q901041 Acer Travelmate 7510 MS2195

Płyta główna MBAEF01002 554Q901041 Acer Travelmate 7510 MS2195 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna MBAEF01002 554Q901041 Acer Travelmate 7510 MS2195 – naprawa

Naprawa dużej części wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna wyróżnia się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, notorycznie pojawiającej się (na ogół usterka fabryczna) usterki – opisano już sporo wydajnych i długotrwałych sposobów naprawy.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, głównie ponieważ każde zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, ile jej będzie albo z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem sprzęt spadnie na ziemię. Zależnie od toku tego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna MBAEF01002 554Q901041 Acer Travelmate 7510 MS2195 – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne materiały są realizowane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna MBAEF01002 554Q901041 Acer Travelmate 7510 MS2195 jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt prezentowanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna MBAEF01002 554Q901041 Acer Travelmate 7510 MS2195 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym kiedy wszelkie sposoby usunięcia problemu nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Choć nie sposób wyprzeć się, iż mogą się zdarzyć naprawy, w których nabycie nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne dlatego że zdarzają się usterki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego nabycie nowej jest rzecz jasna przemyślanym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy stara płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo jest nie do uratowania bądź kwota jej przywrócenia do działania o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to logiczne. Lecz w licznej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania jest głównie cena (jednakże nie zawsze). Niemniej jednak powinno się uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje spore zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – ta sama wada może ukazać się ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Z kolei gdy płytę zalałeś, notebook spadał czy też płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – to nabycie używanej płyty wydaje się mieć większy sens, jednak przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna MBAEF01002 554Q901041 Acer Travelmate 7510 MS2195. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna MBAEF01002 554Q901041 Acer Travelmate 7510 MS2195. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna MBAEF01002 554Q901041 Acer Travelmate 7510 MS2195

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj