Ocena użytkowników:

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1M 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741G – bazowe informacje

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1M 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741G

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1M 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741G

 • Stosowana w notebookach: Acer
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Dla procesorów: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy większość usterek, opisaliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1M 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741G – schemat blokowy

Model blokowy pozwoli nam w prosty sposób rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo ułatwi wyobrazić sobie segmentację na indywidualne role realizowane przez dany moduł. Za jego pośrednictwem z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolę HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż model blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – naprawdę fizyczne umieszczenie danych podzespołów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1M 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741G

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1M 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741G – schemat blokowy obrazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1M 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741G – naprawa

Naprawa dużej części awarii występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w razie samorzutnej, powtarzającej się seryjnie (zazwyczaj usterka fabryczna) usterki – stworzono już sporo efektywnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Z reguły napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są dysfunkcje sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy tych usterek nie zależy w żadnym stopniu marki płyty głównej, głównie ponieważ każde osobne zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. To wszystko będzie zależne od tego gdzie wleje się ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer upadnie. Zależnie od postępu takiego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1M 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741G – przykłady napraw

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są realizowane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym wpisie. Płyta główna JE70-CP MB 09923-1M 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741G jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych filmach.

Płyta główna JE70-CP MB 09923-1M 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741G – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za chwilę) jest krokiem skrajnym podczas gdy wszelkie sposoby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Czemu jest to skrajny krok? Z tego powodu, że jest to nieraz kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią nieraz dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele mniej obciążające budżet. Aczkolwiek nie sposób zanegować, iż mogą się zdarzyć przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bowiem bywają przypadki, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas zakup nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty jest sensowne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obecna płyta zepsuła się na tyle, że albo jest nie do uratowania bądź całkowity koszt jej naprawy przekracza cenę nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w sporej części płyt naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Kupno używanej płyty:

Można by pozornie mieć wrażenie, iż zaletą takiego rozwiązania jest głównie cena (aczkolwiek nie zawsze). Jednakże powinno się mieć na uwadze istotny czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz zakupić – ta sama wada może może się powtórzyć ponownie toteż możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, komputer spadał albo płyta uszkodziła się w każdy inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna JE70-CP MB 09923-1M 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741G. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna JE70-CP MB 09923-1M 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741G. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna JE70-CP MB 09923-1M 48.4HN01.01M Acer Aspire 7741G

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj