Ocena użytkowników:

Płyta główna DA0ZQ9MB6C0 Acer Aspire 4738G – bazowe informacje

Płyta główna DA0ZQ9MB6C0 Acer Aspire 4738G

Płyta główna DA0ZQ9MB6C0 Acer Aspire 4738G

 • Dla notebooków: Acer
 • Segment: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, stworzyliśmy skuteczne metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna DA0ZQ9MB6C0 Acer Aspire 4738G – schemat blokowy

Wzorzec blokowy da nam szansę łatwiej odnaleźć się w regule działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na pojedyncze role realizowane przez poszczególny moduł. Przy jego pomocy łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie HDD (ang. Hard Disk Drive) czyli dysków twardych a dodatkowo wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż diagram blokowy prezentuje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi układami – tak naprawdę fizyczne umieszczenie konkretnych komponentów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna DA0ZQ9MB6C0 Acer Aspire 4738G

Płyta główna DA0ZQ9MB6C0 Acer Aspire 4738G – schemat blokowy przedstawiający zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna DA0ZQ9MB6C0 Acer Aspire 4738G – naprawa

Skuteczna naprawa dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ten typ płyty głównej odznacza się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w wypadku samorzutnej, często powtarzającej się (przeważnie niedoskonałość fabryczna) usterki – opisano już sporo efektywnych i długotrwałych sposobów naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek spowodowanych przez użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tego typu usterek ani trochę nie jest zależny rodzaju płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszczerbków. Wszystko będzie zależne od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem notebook upadnie. Zależnie od toku takiego incydentu zakres usterek może okazać się ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna DA0ZQ9MB6C0 Acer Aspire 4738G – przykładowe naprawy

Wszelkie u dołu widoczne nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i przedstawiamy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna DA0ZQ9MB6C0 Acer Aspire 4738G jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna DA0ZQ9MB6C0 Acer Aspire 4738G – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, jednakże w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele mniej obciążające budżet. Niemniej nie można wyprzeć się, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne ponieważ bywają awarie, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku zakup nowej jest oczywiście racjonalnym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty opłaca się wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa na tyle, że albo jest nienaprawialna lub wysokość kosztów jej przywrócenia do działania o wiele przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w sporej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym decydujemy się wykonać naprawę da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż dobrą cechą takiego rozwiązania problemu jest szczególnie cena (jednakże nie w każdym przypadku). Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uszkodziła się samoistnie, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju wada może może się powtórzyć ponownie wówczas możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę zalałeś, notebook spadał bądź płyta uległa uszkodzeniu w każdy inny sposób wywołany przez czynniki zewnętrzne – w takim przypadku zakup używanej płyty jest bardziej uzasadnione, lecz przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna DA0ZQ9MB6C0 Acer Aspire 4738G. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna DA0ZQ9MB6C0 Acer Aspire 4738G. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Awarii z Płyta główna DA0ZQ9MB6C0 Acer Aspire 4738G

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj