Ocena użytkowników:

Płyta główna 55.4CG01.241G MB.PKE01.001 Acer Aspire 5738DG – podstawowe informacje

Płyta główna 55.4CG01.241G MB.PKE01.001 Acer Aspire 5738DG

Płyta główna 55.4CG01.241G MB.PKE01.001 Acer Aspire 5738DG

 • Stosowana w laptopach: Acer
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Często spotykane uszkodzenia:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 55.4CG01.241G MB.PKE01.001 Acer Aspire 5738DG – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób odnaleźć się w zasadzie działania podstawowych elementów płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo pozwoli łatwiej zrozumieć rozkład na indywidualne role realizowane przez poszczególny element. Patrząc na niego z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), kontrolowanie dysków twardych a także wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy wizualizuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy pojedynczymi układami – faktycznie fizyczne umieszczenie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 55.4CG01.241G MB.PKE01.001 Acer Aspire 5738DG

Płyta główna 55.4CG01.241G MB.PKE01.001 Acer Aspire 5738DG – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty głównej laptopa.

Płyta główna 55.4CG01.241G MB.PKE01.001 Acer Aspire 5738DG – naprawa

Skuteczna naprawa większości awarii występujących samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dużymi szansami naprawy, czyli, iż w wypadku samorzutnej, powtarzalnej (z reguły niedoskonałość fabryczna) usterki – wypracowano już mnóstwo efektywnych i długotrwałych procedur usuwania awarii.  Zazwyczaj napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik udanej naprawy takiego rodzaju usterek ani trochę nie jest zależny rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde osobne zalanie bądź każdy upadek albo uderzenie może przynieść inne spektrum uszkodzeń. To wszystko zależy od tego gdzie wcieknie ciecz, jaka będzie jej objętość ewentualnie z z ilu centymetrów bądź pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres usterek może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 55.4CG01.241G MB.PKE01.001 Acer Aspire 5738DG – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej widoczne filmy są nagrywane w naszym serwisie laptopów i opisujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna 55.4CG01.241G MB.PKE01.001 Acer Aspire 5738DG jest konstrukcyjnie mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 55.4CG01.241G MB.PKE01.001 Acer Aspire 5738DG – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Zamiana płyty głównej na nową (o ile da się dostać nową, jednakże o tym kilka zdań dalej) jest krokiem skrajnym kiedy jakiekolwiek próby przywrócenia płyty do działania zawiodą. Czemu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nierzadko zabieg bardzo drogi (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty często jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej nie można wyprzeć się, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty jest w wyższym stopniu korzystne ponieważ zdarzają się usterki, gdzie cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest naturalnie sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy na tyle, że albo stwierdzimy, że jest nie do uratowania lub wartość jej przywrócenia do sprawności przekracza cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Aczkolwiek w licznej części płyt naprawa usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy zapewni nam poprawne wykonanie usługi udzielając na nią gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (jednakże nie w każdym przypadku). Mimo to trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że posiada ona usterkę, będącą powtarzalną wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką chcesz nabyć – ta sama awaria może może się powtórzyć ponownie wówczas możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę a także na jej powtórną naprawę. Za to gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, notebook spadał albo płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, mimo to przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj cenę usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 55.4CG01.241G MB.PKE01.001 Acer Aspire 5738DG. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 55.4CG01.241G MB.PKE01.001 Acer Aspire 5738DG. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna 55.4CG01.241G MB.PKE01.001 Acer Aspire 5738DG

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj