Ocena użytkowników:

Płyta główna 48.4T701.021 Acer TravelMate 5520G – niezbędne informacje

Płyta główna 48.4T701.021 Acer TravelMate 5520G

Płyta główna 48.4T701.021 Acer TravelMate 5520G

 • Przeznaczona do laptopów: Acer
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Kompatybilna z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse powodzenia naprawy: duże – rozpoznaliśmy większość usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 48.4T701.021 Acer TravelMate 5520G – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w zasadzie zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz pozwoli łatwiej zrozumieć segmentację na pojedyncze role realizowane przez poszczególny element. Przy jego użyciu będziemy w sposób prosty mogli zobaczyć które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę interfejsu USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych i wszystkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Dobrze pamiętać jednak, iż szkic blokowy obrazuje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi komponentami – naprawdę fizyczne umieszczenie danych modułów na płycie głównej jest całkowicie inne.

Płyta główna 48.4T701.021 Acer TravelMate 5520G

Płyta główna 48.4T701.021 Acer TravelMate 5520G – schemat blokowy pokazujący zasadę działania płyty.

Płyta główna 48.4T701.021 Acer TravelMate 5520G – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej cechuje się pokaźnym współczynnikiem efektywności napraw, czyli, iż w razie samorzutnej, często powtarzającej się (z reguły niedoskonałość fabryczna) usterki – stworzono już dużo działających i trwałych procedur naprawy.  W większości wypadków napotykanymi kłopotami z tego typu płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tych usterek ani trochę nie jest zależny rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde zalanie lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszkodzeń. Wszystko zależy od tego w którym miejscu wleje się ciecz, ile jej będzie czy też z z ilu centymetrów ewentualnie pod jakim kątem komputer upadnie na grunt. Zależnie od postępu tego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 48.4T701.021 Acer TravelMate 5520G – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i opisujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna 48.4T701.021 Acer TravelMate 5520G jest z technicznego punktu widzenia ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, więc jak można się domyślić realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 48.4T701.021 Acer TravelMate 5520G – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść informacji:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem radykalnym kiedy wszelkie próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Dlatego, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Aczkolwiek nie sposób wyprzeć się, iż występują przypadki, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne bo zdarzają się usterki, w jakich cena końcowa naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie odstrasza i w takim przypadku nabycie nowej jest naturalnie sensownym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupno nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty jest sensowne wtedy, kiedy stara płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo jest nienaprawialna lub wysokość kosztów jej naprawy o wiele przekracza cenę nabycia nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże w sporej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy da nam gwarancję na taką naprawę.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania problemu jest w szczególności cena (chociaż nie w każdym przypadku). Niemniej jednak trzeba uwzględniać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to bardzo prawdopodobne, że jest ona obciążona usterką, będącą często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką masz zamiar zakupić – ta sama awaria może dać o sobie znać toteż możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej powtórną naprawę. Tymczasem gdy płytę zalałeś, komputer spadał bądź płyta uszkodziła się w wszelki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, jednakże przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z kwotą nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym wpisie

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 48.4T701.021 Acer TravelMate 5520G. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 48.4T701.021 Acer TravelMate 5520G. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Awarii z Płyta główna 48.4T701.021 Acer TravelMate 5520G

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj