Ocena użytkowników:

Płyta główna 48.4Q901.021 Acer Aspire 9300 – niezbędne informacje

Płyta główna 48.4Q901.021 Acer Aspire 9300

Płyta główna 48.4Q901.021 Acer Aspire 9300

 • Stosowana w notebookach: Acer
 • Rodzaj urządzenia: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków (w szczególności mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy dużą część usterek, opracowaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody naprawy.
 • Wsparcie: wciąż działa (skontaktuj się z naszą firmą po pomoc)

 

Płyta główna 48.4Q901.021 Acer Aspire 9300 – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę w prosty sposób rozeznać się w zasadzie działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) i przedstawi rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Przy jego pomocy z łatwością dowiemy się które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB, realizowanie kontroli dysków twardych a dodatkowo wszelkich pozostałych urządzeń peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż model blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi komponentami – tak naprawdę fizyczne rozlokowanie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 48.4Q901.021 Acer Aspire 9300

Płyta główna 48.4Q901.021 Acer Aspire 9300 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty.

Płyta główna 48.4Q901.021 Acer Aspire 9300 – naprawa

Skuteczna naprawa większości wad występujących samorzutnie:

Ten typ płyty głównej wyróżnia się dużą naprawialnością, oznacza to, iż w wypadku samorzutnej, często występującej (przeważnie niedoskonałość fabryczna) usterki – zredagowano już dużo wydajnych i długotrwałych procedur naprawy.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są mankamenty sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy tego typu usterek jest niezależny od rodzaju płyty głównej, głównie dlatego, że każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy wstrząs albo uderzenie może przynieść różnego rodzaju spektrum uszczerbków. Wszystko zależy od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, ile jej będzie ewentualnie z jakiej wysokości bądź pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego incydentu zakres uszkodzeń może być mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 48.4Q901.021 Acer Aspire 9300 – przykłady napraw

Wszelkie niżej widoczne nagrania są nagrywane w w naszym serwisie i demonstrujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek poruszanych w tym opisie. Płyta główna 48.4Q901.021 Acer Aspire 9300 jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmikach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda praktycznie tak samo jak na pokazanych nagraniach.

Płyta główna 48.4Q901.021 Acer Aspire 9300 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz o tym za moment) jest krokiem skrajnym w momencie gdy wszelakie próby naprawy zawiodą. Czemu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to nierzadko kosztowna naprawa (ceny płyt głównych potrafią czasem sięgać do 1000 zł.), usunięcie wady z płyty nierzadko jest o wiele łagodniejsze dla portfela. Niemniej jednak nie sposób zanegować, iż zdarzają się naprawy, w których nabycie nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne albowiem bywają usterki, w jakich kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wówczas nabycie nowej jest naturalnie przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Zakupienie nowej płyty opłaca się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła współpracy do takiego stopnia, że albo jest nienaprawialna tudzież kwota jej przywrócenia do działania sporo przewyższa cenę nabycia nowej płyty – to logiczne. Jednakże w licznej części płyt usunięcie usterki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Kupno używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną takiego rozwiązania jest w głównej mierze cena (jednakże nie zawsze). Niemniej jednak trzeba rozważać kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że posiada ona usterkę, która prawdopodobnie jest często ukazującą się wadą fabryczną i istnieje duże zagrożenie, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – ta sama wada może dać o sobie znać wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał albo płyta uszkodziła się w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – w takim przypadku nabycie używanej płyty jest bardziej uzasadnione, mimo to przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej o tym zagadnieniu powiedzieliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 48.4Q901.021 Acer Aspire 9300. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 48.4Q901.021 Acer Aspire 9300. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

97%

Awarii z Płyta główna 48.4Q901.021 Acer Aspire 9300

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj