Ocena użytkowników:

Płyta główna 48.4GD01.011 Acer Aspire 5740 – bazowe informacje

Płyta główna 48.4GD01.011 Acer Aspire 5740

Płyta główna 48.4GD01.011 Acer Aspire 5740

 • Stosowana w laptopach: Acer
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Współpracuje z procesorami: Intel (Celeron, Pentium, Core)
 • Najczęstsze problemy:uszkodzenia mostków, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części opisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – rozpoznaliśmy dużą część usterek, opisaliśmy cechujące się dużą skutecznością metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 48.4GD01.011 Acer Aspire 5740 – schemat blokowy

Model blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) a dodatkowo przedstawi segmentację na indywidualne role spełniane przez poszczególny moduł. Dzięki niemu łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za kontrolę wtyczek USB (ang. Universal Serial Bus), realizowanie kontroli dysków twardych i wszystkich pozostałych modułów peryferyjnych. Pamiętać jednak należy, iż diagram blokowy ilustruje tylko ideowe połączenia pomiędzy jednostkowymi podzespołami – naprawdę fizyczne umieszczenie danych komponentów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 48.4GD01.011 Acer Aspire 5740

Płyta główna 48.4GD01.011 Acer Aspire 5740 – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna 48.4GD01.011 Acer Aspire 5740 – naprawa

Skuteczne rozwiązanie dużej części awarii zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna odznacza się dobrym stosunkiem naprawialności do występujących awarii, czyli, iż w sytuacji samorzutnej, często występującej (zwykle usterka fabryczna) usterki – zredagowano już sporo wydajnych i trwałych procedur usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są usterki sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu, naprawa po upadku itp.):

Prawdopodobieństwo udanej naprawy tych usterek nie zależy w żadnym stopniu rodzaju płyty głównej, w głównej mierze ponieważ każde pojedyncze zalanie płynem lub każdy upadek albo uderzenie może wywołać inne spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego w jakim rejonie dojdzie ciecz, ile jej będzie czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem notebook spadnie na ziemię. Zależnie od toku takiego incydentu zakres uszkodzeń może być ogromnie różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 48.4GD01.011 Acer Aspire 5740 – naprawy wzorcowe

Wszelkie u dołu widoczne filmy są nagrywane w w naszym serwisie i pokazujemy w nich jak dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna 48.4GD01.011 Acer Aspire 5740 jest konstrukcyjnie ogromnie zbliżona do płyt opisywanych w poniższych filmach, tak więc realizowanie przy niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 48.4GD01.011 Acer Aspire 5740 – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy za moment) jest krokiem radykalnym w momencie gdy wszelkie próby naprawy zawiodą. Z jakiego powodu jest to radykalna decyzja? Z tego powodu, że jest to nierzadko kosztowna decyzja (ceny płyt głównych potrafią czasami sięgać do 1000 zł.), usunięcie problemu z płyty często jest o wiele tańsze. Chociaż nie można wyprzeć się, iż zdarzają się naprawy, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne jako że bywają awarie, gdzie kosztorys naprawy uszkodzonej płyty niejednokrotnie konsternuje i wobec tego zakup nowej jest oczywiście przemyślanym krokiem ku odzyskaniu dawnej sprawności naszego notebooka.

Kupienie nowej płyty:

Zakupienie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta zepsuła się do takiego stopnia, że albo jest nie do wskrzeszenia tudzież kwota jej naprawy przekracza ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Lecz w sporej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, lecz pod warunkiem, iż serwis, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Wydawać by się mogło, iż atutem takiego typu rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (jednakże nie w każdym przypadku). Mimo to trzeba mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa uszkodzeniu, to istnieje duże ryzyko, że jest ona obciążona usterką, która jest często powtarzającą się wadą fabryczną i istnieje znaczne niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz zakupić – ta sama wada może dać o sobie znać wtedy możesz można stracić 2 razy – na używaną płytę a także na jej kolejną naprawę. Jednakże gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – wówczas zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez zakupem i tak najlepiej skonfrontuj koszt naprawy z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat opisaliśmy w naszym innym artykule:

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 48.4GD01.011 Acer Aspire 5740. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 48.4GD01.011 Acer Aspire 5740. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałeś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

99%

Problemów z Płyta główna 48.4GD01.011 Acer Aspire 5740

Foto:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj