Ocena użytkowników:

Płyta główna 48.4AJ01.011 MB.AYS01.001 Acer Aspire 8530G – niezbędne informacje

Płyta główna 48.4AJ01.011 MB.AYS01.001 Acer Aspire 8530G

Płyta główna 48.4AJ01.011 MB.AYS01.001 Acer Aspire 8530G

 • Stosowana w laptopach: Acer
 • Rodzaj komputera: mobilny, (laptopy)
 • Działa z procesorami: AMD (Sempron, Athlon, Turion)
 • Częste usterki:uszkodzenia mostków (najczęściej mostków północnych}, zwarcia, uszkodzenia BIOS/EC, uszkodzenia układu KBC / EC, zalania (więcej detali w dalszej części wpisu).
 • Szanse na udaną naprawę: duże – odkryliśmy większość usterek, stworzyliśmy skuteczne metody usuwania usterek.
 • Wsparcie serwisowe: aktywne (skontaktuj się z nami po pomoc)

 

Płyta główna 48.4AJ01.011 MB.AYS01.001 Acer Aspire 8530G – schemat blokowy

Diagram blokowy da nam szansę łatwiej rozeznać się w regule zasady działania płyty (ang. motherboard lub mainboard) oraz ułatwi wyobrazić sobie rozkład na pojedyncze role spełniane przez dany moduł. Przy jego użyciu łatwiej zrozumiemy które urządzenia odpowiadają np. za osbługę interfejsu USB, realizowanie kontroli dysków twardych a dodatkowo wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż model blokowy ilustruje wyłącznie ideowe połączenia pomiędzy osobnymi układami – naprawdę fizyczne umieszczenie danych podzespołów na płycie głównej jest kompletnie inne.

Płyta główna 48.4AJ01.011 MB.AYS01.001 Acer Aspire 8530G

Płyta główna 48.4AJ01.011 MB.AYS01.001 Acer Aspire 8530G – schemat blokowy obrazujący budowę płyty głównej laptopa.

Płyta główna 48.4AJ01.011 MB.AYS01.001 Acer Aspire 8530G – naprawa

Skuteczne rozwiązanie większości wad zdarzających się samorzutnie:

Ta płyta główna cechuje się wysokim współczynnikiem sukcesywności napraw, oznacza to, iż w sytuacji samorzutnej, często występującej (w większości wypadków usterka fabryczna) usterki – zredagowano już dużo efektywnych i długotrwałych sposobów usuwania awarii.  Na ogół napotykanymi kłopotami z tymi płytami głównymi są wady sprzętowe a najczęstsze z nich to (porządek wedle częstości występowania):

*Naprawa usterek z winy użytkownika (naprawa po zalaniu cieczą, naprawa po upadku itp.):

Współczynnik sukcesu naprawy takiego rodzaju usterek w ogóle nie zależy od rodzaju płyty głównej, w głównej mierze dlatego, że każde pojedyncze zalanie bądź każdy wstrząs albo uderzenie może wywołać różnego typu spektrum uszkodzeń. To wszystko będzie zależne od tego gdzie dojdzie ciecz, jaka będzie jej objętość czy też z jakiej wysokości ewentualnie pod jakim kątem komputer spadnie na ziemię. Zależnie od obrotu tego rodzaju incydentu zakres uszkodzeń może okazać się mocno różnorodny.

Pomocna informacja: Wszystkie powyższe usterki moją dawać różne objawy takie jak: laptop nie uruchamia się, nie chce się włączyć, nie reaguje na włącznik lub też laptop włącza się na sekundę i wyłącza. Mogą to też być objawy mniej jednoznaczne: laptop uruchamia się ale brak obrazu, czarny ekran. Objawy świadczące o problemach z kartą graficzną: brak obrazu na ekranie po uruchomieniu, artefakty na ekranie, (przekłamania obrazu), problemy ze sterownikami karty graficznej np. nie da się ich zainstalować lub ukazują się komunikaty: sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność albo niebieski ekran z odwołaniem do pliku atikmpag.sys/atikmdag.sys lub nvlddmkm.sys albo kody błędów w menadżerze urządzeń pozycji „Karty Graficzne” – KOD 10 i KOD 43. Problemy z zasilaniem: laptop nie ładuje baterii, laptop nie pracuje na zasilaczu, laptop nie wykrywa baterii. Po podłączeniu zasilacza laptop nie włącza się, z zasilacza dochodzi cykanie albo gaśnie dioda na zasilaczu (objaw zwarcia). Inne ogólne problemy mogące mieć związek z płytą główną: zawieszanie się przy uruchamianiu, zawieszanie się w trakcie pracy, problemy z uruchomieniem instalacji systemu z pendrive, przegrzewanie się (pod warunkiem, że chłodzenie jest wyczysczone), samoistne wyłączanie się po kilku minutach, czarny ekran po aktualizacji BIOS lub systemu Windows (najczęściej przy aktualizacjach Windows 7 do 8/8.1/10).

Płyta główna 48.4AJ01.011 MB.AYS01.001 Acer Aspire 8530G – naprawy wzorcowe

Wszelkie niżej przedstawiane nagrania są realizowane w w naszym serwisie i ukazujemy w nich jakim sposobem dokonujemy napraw pojedynczych usterek przedstawianych w tym opisie. Płyta główna 48.4AJ01.011 MB.AYS01.001 Acer Aspire 8530G jest z technicznego punktu widzenia mocno zbliżona do płyt opisywanych w poniższych materiałach wideo, tak więc realizowanie na niej napraw wygląda bardzo podobne jak na pokazanych filmach.

Płyta główna 48.4AJ01.011 MB.AYS01.001 Acer Aspire 8530G – wymiana

Wymiana płyty głównej – garść porad:

Wymiana płyty głównej na nową (o ile da się jeszcze zdobyć nową, lecz w tym temacie napiszemy za chwilę) jest krokiem radykalnym podczas gdy wszelkie próby naprawy nie dadzą pozytywnego skutku. Z jakiego powodu jest to skrajny krok? Ano dlatego, że jest to częstokroć kosztowny zabieg (ceny płyt głównych potrafią czasem dochodzić do 1000 zł.), usunięcie mankamentu z płyty nierzadko jest o wiele tańsze. Choć nie sposób zanegować, iż występują przypadki, w których zakup nowej płyty może być w wyższym stopniu korzystne jako że bywają usterki, gdzie cena końcowa naprawy nie działającej płyty niejednokrotnie odstrasza i wówczas zakup nowej jest naturalnie sensownym krokiem ku odzyskaniu sprawności naszego notebooka.

Zakupienie nieużywanej płyty:

Nabycie nowej płyty ma jakikolwiek sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasza płyta odmówiła posłuszeństwa do takiego stopnia, że albo stwierdzimy, że jest nie do wskrzeszenia bądź koszt jej przywrócenia do działania sporo przewyższa ceną zakupu nowej płyty – to jak najbardziej zrozumiałe. Aczkolwiek w licznej części przypadków naprawa usterki jest opłacalniejszym dla nas rozwiązaniem problemu, ale pod warunkiem, iż serwis notebooków, w którym naprawiamy udzieli nam na taką usługę gwarancji.

Nabycie używanej płyty:

Zdawać by się mogło, iż pozytywną stroną tego rodzaju rozwiązania problemu jest w głównej mierze cena (aczkolwiek nie zawsze). Mimo to powinno się mieć na uwadze kluczowy czynnik: jeśli nasza płyta główna uległa awarii, to jest wielce możliwe, że jest ona obciążona usterką, która prawdopodobnie jest powtarzalną wadą fabryczną i istnieje duże niebezpieczeństwo, że w używanej płycie głównej, jaką planujesz nabyć – tego samego rodzaju wada może ukazać się ponownie wtedy możesz stracić dwukrotnie – na używaną płytę oraz na jej kolejną naprawę. Z kolei gdy płytę poddałeś działaniu cieczy, komputer spadał ewentualnie płyta uległa uszkodzeniu w obojętnie jaki inny sposób wywołany przez czynniki nie będące wadą fabryczną – to zakup używanej płyty wydaje się mieć większy sens, lecz przez nabyciem i tak najlepiej skonfrontuj koszt usunięcia problemu z ceną nabycia płyty.

Więcej na ten temat powiedzieliśmy w naszym innym poradniku

Wymiana płyty głównej w laptopie. Kiedy warto wymieniać a kiedy warto naprawiać?

For english readers: This article is about motherboard Płyta główna 48.4AJ01.011 MB.AYS01.001 Acer Aspire 8530G. Its telling about method of reapir in mainboard Płyta główna 48.4AJ01.011 MB.AYS01.001 Acer Aspire 8530G. If You Want More information, please contact us:  https://expressit.pl/kontakt-serwis/.

Masz pytania?

My mamy odpowiedź!

Jeśli chciałbyś zadać pytania o naprawę, cenę, dostępność lub cokolwiek innego

ZAPYTAJ!

Naprawiamy:

98%

Problemów z Płyta główna 48.4AJ01.011 MB.AYS01.001 Acer Aspire 8530G

Zdjęcia:

Czy czegoś tutaj brakuje?

Czy może coś jest nie tak?

Staramy się z całych sił aby zamieszczać przydatne informacje, ale podzespołów do laptopów jest tak wiele, że niekiedy ciężko zapanować nad spójnością treści. Dlatego jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, chciałbyś wiedzieć coś więcej, zauważyłeś jakiś błąd – skontaktuj się z nami a na pewno zaspokoimy Twoją ciekawość lub poprawimy to co się nie zgadza :)

  [0]
  0.00 zł Zobacz

  Formularz zamówienia

  NazwaCena
  Anuluj