Ocena użytkowników:

Naprawa laptopa SAMSUNG RC710
Sasmung RC710 naprawa serwis
rozwiązanie problemów takich jak:

-nie włącza się
-nie uruchamia się
-brak obrazu
-czarny ekran
-nie wykrywa karty nVidia GeForce
-gniazdo zasilania nie łączy

Inne, rzadziej występujące problemy: bluescreen (niebieski ekran) nvlddmkm.sys, komunikat „Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność”, kod 43 przy sterowniku karty graficznej w menadżerze urządzeń, problem z instalacją sterowników graficznych.

Skutecznie naprawiamy:

97%

tych modeli laptopów!

Możemy naprawić także Twój!

Skąd się biorą te usterki w laptopie SAMSUNG RC710?

Problemy z gniazdem zasilania biorą się z jego fizycznego wyeksploatowania, jest to procentowo mały odsetek ogólnych awarii w laptopie SAMSUNG RC710. Natomiast problemy z uruchomieniem i kartą graficzną wyjaśnione są poniżej.

Główna przyczyna usterek gdy laptop ma problemy z uruchomieniem bądź kartą graficzną:

Uszkodzenie układu BGA karty graficznej NVIDIA GeForce 315M.

Uszkodzenie wsadu (programu) BIOS lub całkowite uszkodzenie kości SPI ROM.

Główna przyczyna usterek gdy gniazdo zasilania nie łączy się, nagrzewa itp.:

Pęknięcie głównego pinu zasilającego w gnieździe.
Zimne luty na głównym pinie zasilającym między gniazdem a płytą główną.

Dlaczego układ BGA w laptopie SAMSUNG RC710 się psuje?

Najczęstszą przyczyną awarii układu BGA karty graficznej w laptopie SAMSUNG RC710 jest przerwanie połączeń w jego strukturze wewnętrznej. Dokładniej mówiąc – pęka połączenie między krzemowym rdzeniem układu a jego organiczną obudową (często jest to mylone z pękaniem „kulek” BGA pod układem – co oczywiście jest błędem).

Da się naprawić tą usterkę, jednak do problemu należy podejść profesjonalnie, gdyż często duża część serwisów laptopów ma problem z poprawną interpretacją tej usterki, przez co wykonują (mniej lub bardziej świadomie) nierzetelną naprawę, której żywotność to średnio 3 miesiące. Naprawa ta to najczęściej tak zwany „Reballing BGA” czy też „Reflow”. Metody te same w sobie nie są złe, natomiast w przypadku laptopa SAMSUNG RC710 nie przynoszą one efektu.

Poniższa ilustracja prezentuje przekrój układu BGA. Mikrokulki są to te mniejsze, niebieskie punkciki między mniejszym a większym prostokątem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

Tak natomiast wygląda rzeczywisty układ BGA karty graficznej w laptopie SAMSUNG RC710:

Sasmung RC710 płyta główna

Płyta główna do laptopa SASMSUNG RC710. Na czerwono zaznaczono problematyczny układ BGA karty graficznej. Model płyty głównej to Jinmao-L.

N12M-GE-S-B1 samsing rc710 geforce 315M

Układ BGA karty graficznej do laptopa SASMSUNG RC710. Jest to karta NVIDIA GeForce 315M a model układu BGA to N12M-GE-S-B1.

N12M-GE-S-B1-BACK

Tył układu BGA karty graficznej do laptopa SASMSUNG RC710. Widoczne kropki to kulki BGA czyli punkty lutownicze za pomocą których układ przylutowany jest do płyty głównej.

Informacje uzupełniające:

Występujące na rynku modele laptopa SASMSUNG RC710 Procesory występujące w laptopie SASMSUNG RC710 Karty graficzne występujące w laptopie SASMSUNG RC710 Rozmiar i typ ekranu
SAMSUNG NP-RC710-S01PL
SAMSUNG NP-RC710-S02PL
SAMSUNG NP-RC710-S03PL
SAMSUNG NP-RC710-S04PL
Intel Core i3-380M
Intel Core i5 480M
NVIDIA GeForce 315M Optimus (N12M-GE-S-B1)
Intel HD Graphics
LED 17.3 HD Ready

Oznaczenia płyty głównej do SAMSUNG RC710:

Jinmao-L, BA92-07602A, BA92-07602B

 

Naprawa laptopa SAMSUNG RC710 – jak skutecznie naprawić te usterki?

W przypadku problemów z gniazdem zasilania wystarczy je wymienić na nowe bądź na nowo nanieść spoiwo w miejsce zimnych lutów, natomiast rozwiązanie problemów z uruchamianiem się i kartą graficzną zostało opisane poniżej.

Skuteczna i sprawdzona naprawa w przypadku problemów z kartą graficzną i nie uruchamiania się:

Wymiana układu BGA karty graficznej NVIDIA GeForce 315M.

Zaprogramowanie wsadu (programu) BIOS na nowo za pomocą programatora kości SPI FLASH lub wymiana kości na nową.

Nieskuteczne, często spotykane metody naprawy w przypadku awarii karty graficznej:

Wygrzewanie karty graficznej lub mostka (na przykład opalarką, suszarką itp.) często nazywane „Reflow”

Reballing (przelutowanie, wymiana spoiwa) karty graficznej lub mostka

Wymiana płyty głównej na nową – nowych płyt praktycznie nie ma na rynku (lub są w zaporowych cenach) a kupno używanej wiąże się z ryzykiem ponownego wystąpienia tej samej usterki (usterka jest powtarzalna, gdyż jest wadą fabryczną).

Tak mogą objawiać się problemy z układem BGA karty graficznej w laptopie SAMSUNG RC710:

kod 43 sterownik ekranu nvidia

Kod 43 widoczny w menadżerze urządzeń. Oznacza on błąd instalacji sterowników karty graficznej w laptopie SAMSUNG RC710. Najczęściej oznacza to problem z kartą graficzną GeForce 315M.

nvlddmkm.sys bluescreen niebieski ekran

Niebieski ekran (bluescreen) spowodowany przez plik nvlddmkm.sys czyli sterownik karty graficznej GeForce 315M. Najczęściej jest to problem z układem BGA karty graficznej w laptopie SAMSUNG RC710.

samsung-artefakty-pasy

Pasy na ekranie, tak zwane artefakty, jest to jeden z wizualnych objawów uszkodzenia karty graficznej NVIDIA GeForce 315M.

W laptopie SAMSUNG RC710 artefakty niekoniecznie muszą mieć postać taką jak powyżej, często mogą to być różnokolorowe pasy – niebieskie, zielone, czerwone. Mogą to być także kropki, przekłamania kolorów a nawet niekiedy dziwne znaki zamiast liter (tak często objawia się uszkodzenie pamięci VRAM albo szyny nią zarządzającej). Należy pamiętać, że często awaria karty graficznej może też po prostu objawiać się brakiem obrazu po włączeniu albo sygnałami dźwiękowymi.

Jak wymienić układ karty graficznej na fabrycznie nowy? Czy mogę to zrobić samemu?

W przypadku laptopa SAMSUNG RC710 będziesz raczej potrzebował pomocy specjalistycznej firmy, gdyż wymiana układu BGA w tym latopie jest niemożliwa w domowych warunkach.

Karta graficzna w laptopach z serii SAMSUNG RC710 jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopach SAMSUNG RC710 przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Tak wygląda wymiana układu BGA karty graficznej w naszym serwisie (film dotyczy DELL Inspiron 17r, ale w SAMSUNG RC710 proces wygląda identycznie):
 

Jak zaprogramować nowy wsad BIOS do kości SPI FLASH? Czy mogę to zrobić samemu?

Jeśli posiadasz dosyć zaawansowaną wiedzę elektroniczną, umiejętność czytania schematów oraz wiesz jak posługiwać się lutownicą – możliwe, że poradzisz sobie konstruując własny prosty programator SPI FLASH – schematy takich programatorów są dostępne w internecie i można je zbudować z powszechnie dostępnych elementów elektronicznych.

Jednak biorąc pod uwagę ilość czasu i nakład pieniężny na taką inwestycję, prawdopodobnie lepiej będzie się zwrócić o pomoc do fachowców, którzy dysponują takim programatorem. Koszt takiej operacji jest równy lub niższy zbudowaniu własnego programatora, a czas operacji to kilkadziesiąt minut.

Tak wygląda przykładowy profesjonalny programator kości SPI FLASH oraz sama kostka SPI FLASH ROM:

programator BIOS SPI FLASH

To jest profesjonalny programator do kości SPI FLASH ROM. Urządzenie to umożliwia zaprogramowanie nowego BIOSu w laptopie SAMSUNG RC710.

Laptop BIOS SPI ROM mx25l8005m2c

Tak wygląda kość SPI FLASH ROM zwana zazwyczaj kostką BIOS. To w niej znajduje się cały BIOS do laptopa SAMSUNG RC710.

Jak wymienić bądź naprawić gniazdo zasilania? Czy mogę to zrobić samemu?

Jest to możliwe – nalezy jednak dysponować dobrej klasy lutownicą o odpowiedniej mocy, a jeszcze lepiej podgrzewaczem i lutownicą na gorące powietrze, tak zwanym HOT-AIR – wtedy unikniemy możliwości uszkodzenia pól lutowniczych, ale z kolei możemy przegrzać laminat czego efektem będzie jego rozwastwienie. Oprócz tego niezbędne są zdolności manualne oraz wiedza jak posługiwać się takimi narzędziami.

Tak wyglądają najczęstsze uszkodzenia gniazda w laptopie SAMSUNG RC710:

sasmung-uszkodzne-gniazd-pęknięcie

Tutaj widać stopniowe uszkodzenie gniazda zasilania w laptopie SASMUNG RC710. W tym przypadku gniazdo może działać, ale będzie przerywać przy poruszeniu wtyczką zasilacza.

sasmung-uszkodzne-gniazdo-zimne-luty

Tutaj widzimy tak zwane zimne luty na głównym pinie zasilającym, czyli pęknięcie spoiwa. Tutaj gniazdo może działać. ale będzie przerywać przy poruszeniu wtyczką zasilacza oraz nagrzewać się do wysokich temperatur. Używanie laptopa SASMUNG RC710 z tak uszkodzonym gniazdem może być niebezpieczne.

samsung-uszkodzone-gniazdo-brak-plastiku

Tutaj widzimy całkowite wyłamanie plastiku odpowiadającego za obudowę środkowego pinu zasilającego w laptopie SASMUNG RC710. Gniazdo w takim stanie prawdopodobnie nie będzie w ogóle działać.

Naprwa laptopa SAMSUNG RC710 – gdzie skutecznie naprawić te usterki?

Pomocy najlepiej szukać w doświadczonym serwisie laptopów cieszącym się dobrą renomą. Należy zwracać uwagę na szczegóły takiej jak długość gwarancji (rzetelny serwis powinien udzielić co najmniej 12 miesięcznej gwarancji), typ naprawy – czy jest to regeneracja, reballing, reflow (nieskuteczne metody) czy też wymiana uszkodzonego układu BGA na fabrycznie nowy (skuteczna metoda). Kwestia ceny nie jest możliwa do określenia bez wcześniejszego dokładnego rozpoznania problemu a także bez znajomości modelu układu BGA czy chociażby modelu laptopa.

Serwis laptopów Express IT

Serwisanci firmy Express IT przy pracach diagnostycznych.

Odradza się korzystania z amatorskich metod naprawy znalezionych na forach w Internecie oraz na różnych filmikach w portalach takich jak YouTube. Przedstawione tam metody są często szkodliwe dla sprzętu – wygrzewanie opalarką, wygrzewanie w piekarniku – mogą wywołać nieodwracalne uszkodzenia, ale są one także szkodliwe dla zdrowia ponieważ w trakcie podgrzewania sprzętu w piekarniku, z elektroniki mogą wydobywać się różne szkodliwe opary, które osadzają się na ściankach piekarnika, w którym potem przygotowywana jest żywność.

Nasz serwis laptopów także oferuje naprawę laptopa SAMSUNG RC710 na atrakcyjnych warunkach. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz zgłosić nam naprawę (w tym celu wypełnij formularz zgłoszenia naprawy). Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów skontaktuj się znami po jeden z numerów: 77-441-32-33 lub 787-615-335 / 336. Możesz także napisać do naszego eksperta na czacie, lub wysłać do nas zapytanie.

Zobacz co piszą inni albo sam napisz:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj