Ocena użytkowników:
[Głosów:11    Średnia:4.1/5]

kasowanie danychNa Allegro, na forach internetowych a nawet u znajomego, można znaleźć ofertę sprzedaży dysku twardego ;) O ile kupujący wie tyle, że kupuje dysk twardy, o tyle sprzedający w dużej części nie jest świadomy co oprócz dysku sprzedaje.

A może przecież się zdarzyć ciekawski kupujący, który jest nieco bardziej obeznany w tematyce komputerowej, w dodatku okaże się wścibski i zechce zobaczyć co poprzedni właściciel na dysku przetrzymywał. Skasowanie danych z dysku, a nawet jego sformatowanie – wbrew temu co wielu myśli – tak na prawdę niewiele kasuje, dużą część tych pozornie usuniętych danych da się w banalny sposób odzyskać za pomocą masy darmowych programów dostępnych w sieci.

A im bardziej wścibski i biegły w temacie – tym więcej może odzyskać – od naszych prywatnych zdjęć czy filmów, aż po różnorakie loginy i hasła!

Co więc zrobić aby móc bezpiecznie puścić w świat swój dysk twardy? Należy wykonać operację zwaną ZEROWANIE DYSKU.  W skrócie polega to na tym, że każdy pojedynczy sektor dysku twardego zostaje nadpisany samymi zerami, dzięki czemu przy próbie odzyskania jakichkolwiek danych zostaną odczytane z dysku same zera, czyli NIC.

Oczywiście nie powoduje to żadnych uszkodzeń a wyzerowany dysk twardy jak najbardziej nadaje się do założenia partycji i normalnego używania już przez nowego właściciela :)

W  poradniku tym opiszę w kilku prostych krokach, jak skutecznie wyzerować dysk twardy za pomocą program MHDD i uniemożliwić odzyskanie z niego jakichkolwiek danych.

 

Zerowanie Dysku przy użyciu MHDD.

Na sam początek ściągnij program MHDD (pobierz) i wypal obraz na płycie CD.

WAŻNA UWAGA: program MHDD działa tylko z dyskami twardymi ustawionymi jako MASTER

Następnie uruchom program z tejże wypalonej wcześniej płyty CD – powinno ukazać się takie menu uruchamiania:

mhdd zerowanie dysku

Zazwyczaj i najczęściej wybiera się opcję 2 – my też ją wybieramy. Po wybraniu tej opcji, ukaże nam się główne menu programu MHDD:

zerowanie dysku menu

W menu tym, wyświetla się lista dostępnych dysków twardych. Po nazwie identyfikujemy dysk twardy któremu chcemy zrobić zerowanie oraz wybieramy odpowiednią cyferkę, która temu dyskowi została przypisana,  po czym wciskamy ENTER. (w moim przypadku jest to Virtual HD 1.1, ponieważ do pisania tego posłużyłem się maszyną wirtualną – ale to nieistotne).

Pojawi się ekran programu MHDD na którym możemy wpisywać komendy. Nas interesuje zerowanie dysku, więc wpisujemy komendę, która za nie odpowiada, czyli erase i zatwierdzamy enterem.

zerowanie dysku komenda

Pojawi się kilka pytań na temat: od którego sektora chcemy zacząć, do którego sektora mamy zerować i czy potwierdzamy decyzję. Domyślnie wciskamy 2xENTER oraz Y i zerowanie się właśnie rozpoczyna.

mhdd opis zerowanie

Długość zerowania zależna jest od rozmiarów dysku. Jeśli posiadamy dysk o rozmiarze kilkuset gigabajtów, powinniśmy być gotowi na to, że zerowanie takiego dysku może potrwać nawet do kilku godzin. W moim przykładzie dysk miał rozmiar około 6GB a zerowanie go trwało co najmniej 15 min.

Po zakończeniu zerowania wyświetli się komunikat informujący o tym:

mhdd-opis-koniec

Tym oto sposobem zerowanie dysku zostało pomyślnie przeprowadzone, a my mamy pewność, że puszczając go w świat, nikt już nigdy nie odzyska z niego ani kilobajta danych :)

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj