Ocena użytkowników:
[Głosów:42    Średnia:3.6/5]

216-0674026-mostek-polnocny-ati-igp-amd

Wymiana mostka północnego na nowy w laptopie

Kiedy, jak i gdzie?

Poradnik

 

 

Wymiana mostka północnego w laptopie – co to jest mostek północny?

Mostek północny jest jednym z głównych elementów składowych płyty głównej w laptopie. Jego funkcja i zadania jakie spełnia jest zależna od rodzaju konstrukcji i architektury płyty głównej w jakiej został zastosowany.

W pierwszych konstrukcjach laptopów pełnił co najmniej 2 lub 3 funkcje. Zasadniczo mostek północny był i jest po dziś dzień kontrolerem pamięci operacyjnej RAM a dodatkowo zarządza szyną PCI-Express, może też posiadać w sobie zintegrowany układ graficzny.

Istnieją konstrukcje oparte o architekturę, która do kontroli pamięci operacyjnej RAM wykorzystuje procesor główny, w którym zintegrowany jest specjalny kontroler, co znacznie odciąża mostek północny.

Można spotkać także mostki północne które nie posiadają ani kontrolera pamięci RAM ani zintegrowanego układu graficznego, pełnią one wtedy najczęściej rolę obsługi szyny PCI-Express oraz zarządzają komunikacją między procesorem głównym a resztą podzespołów laptopa.

Tak więc mostki północne można sklasyfikować na kilka kategorii:

 • Mostek północy z: kontrolerem pamięci RAM, kontrolerem szyny PCI-Express, zintegrowanym układem graficznym

 • Mostek północny z: kontrolerem pamięci RAM, kontrolerem szyny PCI-Express, bez zintegrowanego układu graficznego

 • Mostek północny z: kontrolerem szyny PCI-Express, bez kontrolera pamięci RAM, bez zintegrowanego układy graficznego

Powyższe warianty są tymi najczęściej spotykanymi, lecz poszczególne funkcje przeplatają się ze sobą na jeszcze kilka innych sposobów.

Tak wyglądają popularne i często spotykane mostki północne w laptopach:

SLA5T-LE82GM965mostek-polnocny-intel

Intel SLA5T-LE82GM965 – Mostek północny ze zintegrowaną kartą graficzną Intel Media Accelerator oraz z kontrolerem pamieći. Popularny w laptopach HP, ASUS, TOSHIBA.

216-0752001 - Mostek północny ze zintegrowaną kartą graficzną ATI Radeon HD4200/4250. Popularny w laptopach HP, ASUS, ACER, TOSHIBA, DELL.

216-0752001 – Mostek północny ze zintegrowaną kartą graficzną ATI Radeon HD4200/4250. Popularny w laptopach HP, ASUS, ACER, TOSHIBA.

216-0674026-mostek-polnocny-ati-igp-amd

216-0674026 – Mostek północny ze zintegrowaną kartą graficzną Radeon HD3200. Popularny w laptopach HP, ASUS, ACER, TOSHIBA, DELL

215-0674034-mostek-polnocny-ati-amd

215-0674034 – Mostek północny bez zintegrowanej karty graficznej i kontrolera. Popularny w laptopach HP, ASUS, TOSHIBA, DELL.

Wymiana mostka północnego w laptopie – kiedy wymienić mostek północny?

Wymiana mostka północnego na nowy powinna być przeprowadzona wtedy, gdy dojdzie do jego uszkodzenia i zacznie on sprawiać problemy z prawidłowym funkcjonowaniem laptopa. Najłatwiej poznać to po charakterystycznych objawach jakie towarzyszą uszkodzeniu mostka północnego. Objawy te w dużej części są zależne od producenta i modelu laptopa, gdyż każdy producent ma swój własny unikalny system komunikowania błędów, na przykład za pomocą sygnałów dźwiękowych, bądź migających diod LED, lecz niekiedy nawet laptop nie komunikuje nic, ale i tak są sposoby aby rozpoznać kiedy powinna być przeprowadzona wymiana mostka północnego na nowy.

Do najczęstszych objawów uszkodzenia mostka należą:

 • Migająca jednokrotnie DIODA CAP-LOCK (najczęściej w laptopach HP Pavilion DV5, DV6, DV7)
 • Sygnały dźwiękowe – 7 lub 8 razy. Gdy laptop zapiszczy w takiej sekwencji, prawdopodobnie uszkodzony jest mostek – dotyczy laptopów DELL.
 • Brak obrazu na ekranie, mimo że laptop pracuje (świecą się kontrolki, słychać szum wentylatorów). Najczęściej dotyczy laptopów ASUS (serie K50 i K70) oraz laptopów ACER, niekiedy też DELL i HP
 • Problemy z uruchamianiem – na przykład laptop uruchamia się dopiero za 10 razem – często spotykane w laptopach ASUS

 

Objawy te mogą także występować w innych markach laptopów niż te wyżej wymienione. Dodatkową podpowiedzią może być to, że powyższe objawy występują najczęściej w laptopach opartych o procesory firmy AMD.

Wymiana mostka północnego w laptopie – jak wymienić mostek północny?

Wymiana mostka północnego na nowy jest procedurą bardzo skomplikowaną, wymagającą posiadania specjalistycznej wiedzy i narzędzi i nie jest niestety możliwa do przeprowadzenia w domowych warunkach – z tym zadaniem najlepiej zwrócić się do specjalistycznego serwisu komputerowego posiadającego odpowiednie zaplecze techniczne.

Głównym powodem dla którego wymiana mostka jest rzeczą trudną, jest sposób jego montażu. Mostek północny jest to układ scalony w obudowie rodzaju BGA – najprościej mówiąc – lutuje się go do płyty głównej laptopa specjalnymi kuleczkami, które znajdują się pod nim. Kuleczki te muszą zostać doprowadzone wraz z mostkiem i płytą główną laptopa do temperatury ponad 200 stopni Celsjusza aby się roztopiły i utworzyły trwałe połączenie między mostkiem północnym a płytą główną laptopa.

 

Stacje na gorące powietrze (HOT-AIR)

Specjalna stacja lutownicza do montażu i demontażu układu BGA w tym mostków północnych.

Przekrój układu BGA wlutowanego na płytkę.

Tak wygląda przekrój przedstawiający mostek północny na górze, po środku kuleczki a pod spotem płytę główną laptopa.

wymiana mostka północnego w laptopie

Tak wygląda mostek północny widziany od spodu. Widać tutaj wyraźnie wiele małych kuleczek.

Ogólnie rzecz biorąc wymianę mostka północnego można by podzielić na kilka kroków:

 • Wymontowanie płyty głównej z laptopa

 • Montaż płyty głównej na stacji lutowniczej do układów BGA

 • Wylutowanie mostka północnego z płyty głównej laptopa

 • Wyczyszczenie pól lutowniczych na płycie głównej

 • Naniesienie topnika w celu ułatwienia wlutowania

 • Wlutowanie nowego mostka północnego

 • Zamontowanie płyty głównej w laptopie i przetestowanie

Poniżej przedstawiamy film nakręcony w naszym serwisie laptopów, z wymiany układu mostka północnego w laptopie ASUS K50:

Wymiana mostka północnego w laptopie – koszty, cena.

Wymiana mostka północnego w laptopie to procedura wymagająca sporego nakładu cierpliwości, umiejętności oraz czasu. Tak więc koszt samej usługi czyli robocizny w którą najczęściej wlicza się rozebranie laptopa, wylutowanie starego mostka północnego, wlutowanie nowego, złożenie oraz przetestowanie laptopa to najczęściej koszt oscylujący w granicach 150-200 zł.

Do tego należy doliczyć koszt samego mostka północnego, a cena zależna jest głównie od jego modelu. Może się ona wahać od 150 do nawet 250 zł zależnie od konkretnego modelu laptopa i zastosowanego w nim mostka.

Uśredniając, koszt wymiany mostka północnego na nowy oscyluje w przedziale od 300 do 450 zł.

Jest jeszcze jeden ważny czynnik na który trzeba zwrócić uwagę płacąc już kwoty powyżej 300 zł za naprawę – na taką usługę i sam mostek północny powinno się żądać co najmniej 12 miesięcy gwarancji.

UWAGA NA NIEUCZCIWE SERWISY – wymiana wymianie nie równa!

Poprzez stwierdzenie wymiana układu mostka północnego na nowy w laptopie, na myśl nasuwa się rzecz oczywista – stary układ wymontowujemy i na jego miejsce wstawiamy fabrycznie nowy. Dla większości klientów jak i rzetelnych serwisów jest to rzecz oczywista.

O ile ci pierwsi zawsze oczekują, że będą uczciwie potraktowani, to ci drudzy, czyli serwisy dość często bardzo rozszerzają i naciągają pojęcie nowości danej części.

Wiele razy w naszym serwisie mieliśmy do czynienia z klientami innych serwisów. Byli oni informowani, że w ich laptopach mostek północny wymieniono na nowy, udzielono na to 1 lub 3 w najlepszym przypadku 6 miesięcy gwarancji. Jak się potem okazywało, wiele serwisów ma bardzo specyficzną wizję określenia “nowy”:

WEDŁUG NIEKTÓRYCH SERWISÓW NOWY MOSTEK PÓŁNOCNY OZNACZA: wymontowanie starego mostka północnego a na jego miejsce wstawienie innego, też wymontowanego z innego laptopa. Z jednej strony patrząc faktycznie, jest to nowy mostek – ale jedynie nowy w laptopie, gdyż wcześniej go nigdy tam nie było, tak samo można by zamontować nasz uszkodzony do innego laptopa i twierdzić, że jest nowy – bo przecież wcześniej go tam nie było. TAK NAPRAWĘ JEST TO ZWYKŁE OSZUSTWO.

PRAWIDŁOWA I RZETELNA WYMIANA UKŁADU MOSTKA PÓŁNOCNEGO NA NOWY: tutaj nie ma nic skomplikowanego oprócz same procedury wymiany ;) Po prostu wymontowujemy stary układ i w jego miejsce wstawiamy fabrycznie nowy. Wtedy laptop posłuży nam jeszcze długi czas.

Najbardziej awaryjne modele mostków północnych

Poniżej przedstawiamy listę najbardziej awaryjnych mostków, które wymieniamy w naszym serwisie na nowe:

 • ATI AMD IGP 216-0674026
 • ATI AMD IGP 215-0674034
 • ATI AMD IGP 216-0674022
 • ATI AMD IGP 216-0674026
 • ATI AMD IGP 216-0752001
 • ATI AMD IGP 216-0772034
 • ATI AMD IGP 215-0752007
 • nVidia NF-SPP100-N-A2
 • nVidia NF-G6100-N-A2
 • nVidia NF-G6150-N-A2
 • nVidia MCP67M-A2
 • nVidia MCP67MV-A2
 • nVidia MCP77MV-A2
 • nVidia MCP67MD-A2
 • nVidia MCP77MH-A2
 • nVidia MCP79D-B2

Wyżej wymienione mostki północne występują w laptopach:

ASUS, Acer, Packard Bell, MSI, TOSHIBA, HP (Hewlett-Packard), HP Compaq, Compaq Presario, Aristo, Samsung, DELL

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj